THERMOBOR  NEDİR ?

 

 thermobor nedir

THERMOBOR, ÜRETİMİNDE %75 GERİ KAZANILMIŞ ATIK SELÜLOZ KULLANIMIYLA ÜLKEMİZİN EN ÇEVRECİ VE DOĞAYA EN ZARARSIZ YALITIM MALZEMESİDİR

 

Bor katkılı yalıtım malzemesi THERMOBOR, kullanılmış selüloz malzemenin (gazete kağıtlarının) kırılarak içine bor türevleri karıştırılarak üretilmektedir. Malzemenin kuru yoğunluğu 60 kg/m3, püskürtmeli uygulamadaki yoğunluğu, uygulamadaki püskürtme ayarlarına göre 90-110 kg/m3 arasındadır. 

 

Bor madeninin kendine özgü özellikleri sayesinde, THERMOBOR ürünümüz, bünyesinde küf, mantar ve bakteri oluşumuna izin vermez, böcek ve haşarat barındırmaz.  Islansa dahi, hem kısa sürede kurur, hem de ıslak kaldığı sürede küf ve mantar oluşturmaz. 

 

Aynı zamanda bor katkısıyla selüloz, yangın geciktirici malzeme özelliğini kazanır.  Bu da malzememizin yangın riski olan bölgelerde güvenle kullanılabilmesini sağlamaktadır. Yapılan bağımsız araştırma ve testlerde, yangın anında yüksek dayanım performansı gösteren ürünümüz,  ateşle temas ettiği yerde yüzeysel bir kararma oluşturarak, alevin ürünün arkasına geçişini ve ilerlemesini geciktirir. 

 

Ürünümüz 17 aralık 2007 tarihinde yayınlanan yeni yangın standardı EN13823 e göre B sınıfı malzemelerdendir. Selülozun ürüne vermiş olduğu özellikler ise, ıslandığında kuruma süresinin, mineral lifli malzemelere göre daha kısa sürmesi ve üstün ses yalıtım değerleridir.  Malzememiz 5 cm de, 500 HZ frekansta 47,2 dB ses geçiş kaybına neden olmaktadır. (α değeri 0,47) Bu değer, malzemenin ses yalıtım malzemesi için uygun olduğunu göstermektedir.

 

THERMOBOR’ un ısı yalıtım katsayısı değeri ise, uygulama yoğunluğuna bağlı olarak yaklaşık 0,038 W/mK olarak ölçülmüştür. Bu değer de malzemenin çok iyi bir yalıtım malzemesi olduğunu göstermektedir.  

 

Son olarak ABD’ de 1970 yıllarından beri kullanmış ve kullanılmaya devam eden malzemenin, çok dar alanlarda, girilmesi olanaksız yerlerde bile rahatlıkla ve hiç boşluk ve ısı köprüsü oluşturmadan, rahatlıkla uygulanabilmesi, bir çok yüzeye kolaylıkla yapışabilmesi, iki duvar ya da levha arasında kuru püskürtme yoluyla, duvarları kaldırmadan, kırmadan kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilmesi, trapez saç altıda, hiçbir mekanik tespite ihtiyaç duymadan, hiçbir boşluk bırakmadan ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilmesi, gemilerde, vagonlarda, konteynırlarda vb., yanmazlığın da etkisiyle, çok düşük işçiliklerle ve çok hızlı uygulanabilmesi, teknik özelliklerinin yanında artı değer olarak yer almaktadır.